Fanletter 25/2019

BALAJCZA poleca: Piąte urodziny estońskiego programu e-Rezydencja

Fanletter 25/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcza.pl

+48 22 643 47 94 

 

BALAJCZA poleca: Piąte urodziny estońskiego programu e-Rezydencja

 

We wtorek, 26 listopada 2019 r. Ambasada Estonii w Warszawie oraz zespół Enterprise Estonia/e-Rezydencja wysłali zaproszenie do uczczenia piątej rocznicy istnienia estońskiego programu e-Rezydencja wspólną kolacją i tortem urodzinowym dla wszystkich uczestników. Spotkanie odbyło się w Restauracji Wilcza 50 w Warszawie.

Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym przemówieniem powitalnym wygłoszonym przez Jego Ekscelencję Martina Rogera, ambasadora Estonii w Polsce i Natalję Luts, doradcę ds. gospodarczych, po czym nastąpiła prezentacja programu e-Rezydencja i jego korzyści dla przedsiębiorców, którą przedstawił Jaan Heinsoo, szef ds. Nowych Rynków w zespóle e-Rezydencji. Następnie prawne aspekty zakładania firmy i zarządzania nią jako e-rezydent przedstawił Artur Kuczmowski, Senior Partner w kancelarii Thompson&Stein, będącej dostawcą usługi i oficjalnym partnerem programu e-Rezydencja w Polsce. Ostatnim punktem wieczoru było wystąpienie Siima Saargo z Moonshot Ventures, spółki należącej do Estońskiej Sieci Aniołów Biznesu, pod tytułem „Moonshot Thinking – jak budować przełomowe produkty i przekształcać branże”.

e-Rezydencja to program uruchomiony przez Estonię 1 grudnia 2014 roku. Pierwszym e-rezydentem Estonii był Edward Lucas, redaktor naczelny magazynu The Economist.

Czym jest program e-Rezydencja? Jest to tożsamość cyfrowa i status wydawany przez rząd estoński, który zapewnia dostęp do estońskich usług elektronicznych, otwartego i zaufanego środowiska biznesowego, a także przestrzeni kulturowej dla osób spoza granic Estonii. Program e-Rezydencja umożliwia e-rezydentom posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej.

Dzięki inteligentnej karcie e-rezydenci mają dostęp do usług cyfrowych i mogą podpisywać dokumenty; karta ta działa w taki sam sposób jak estońskie dowody tożsamości. Program skierowany jest do przedsiębiorców chcących wykonywać pracę niezależnie od swojej lokalizacji, idących z duchem innowacyjności, których działalność gospodarcza pozwoliłaby na samorealizację przy elastycznym wymiarze pracy.  Każda osoba może złożyć wniosek online i otrzymać kartę e-Rezydencji we wszystkich ambasadach Estonii na całym świecie, w tym w ambasadzie Estonii w Warszawie. Więcej szczegółowych informacji na temat programu można znaleźć na stronie https://e-resident.gov.ee/

Po prezentacjach przyszedł czas na networking kontaktów między uczestnikami i podzielenie się doświadczeniami związanymi z byciem e-rezydentem Estonii.

*(na zdjęciu) od prawej do lewej: Jego Ekscelencja Martin Roger, Ambasador Estonii w Polsce, Timea Balajcza, Dyrektor zarządzająca BALAJCZA Linguistic Services, Jaan Heinsoo, zespół e-Rezydencjsa, szef ds. Nowych Rynków.

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień

"wild horses wouldn't drag me"

 

Znaczenie polskie: nic mnie nie przekona

Znaczenie francuskie: je n'irais pas pour tout l'or du monde!

Przykład: "Wild horses wouldn't drag me to Nick's party; I don't like him at all."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Ciekawostki o Estonii

 

Dowiedzcie się, czym jest Kiiking, dlaczego Estończycy biorą udział w zawodach noszenia żon oraz czym jest Studnia Czarownicy.

1. Polska jest blisko siedmiokrotnie większa od Estonii, której powierzchnia wynosi 45 339 km².

2. Zgodnie z danymi z 2017 roku, kraj ten zamieszkuje 1 315 635 osób. Co ciekawe, w naszej stolicy żyje 400 tysięcy osób więcej niż w całej Estonii.

3. Od pierwszego stycznia 2011 roku oficjalnym środkiem płatniczym w Estonii jest Euro. Przed wprowadzeniem europejskiej waluty, w tym kraju płaciło się koroną estońską.

4. Statystycznie na jednym kilometrze kwadratowym zamieszkuje jedynie 28,4 osób. Ten wynik plasuje Estonię na jednym z ostatnich miejsc pod względem zaludnienia w Europie.

5. Na emigrację do Estonii zdecydowało się około 4000 Polaków.

6. W skład Estonii wchodzi ponad 1500 wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej. Największą z nich jest Sarema, gdzie można podziwiać klify Panga Pank oraz jezioro Kaali.

7. Nazwę stolicy - Tallinn - w językach estońskim i fińskim tłumaczy się jako "miasto duńskie".

8. Dość specyficznym sportem wśród Estończyków są wyścigi w noszeniu żon. Brzmi niecodziennie, ale takie zawody rzeczywiście mają miejsce. Polegają one na noszeniu partnerek na plecach przez panów, którzy biegnąc muszą omijać przeszkody, a także tarzać się w błocie. Kibiców na takich zawodach nie brakuje.

9. Ta ciekawostka o Estonii może zaciekawić! Blisko 99% Estończyków ma oczy koloru niebieskiego.

10. Pierwszym krajem, który zapoczątkował rozpad ZSRR była właśnie Estonia, która ogłosiła niepodległość w 1988 roku, czyli pierwszeństwo prawa republikańskiego nad związkowym.

Źródło: pl.wikipedia.org; rzucijedz.pl

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-12-24 11:48:13

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH