Fanletter 08/2019

Wywiad dla Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

Fanletter 08/2019

www.balajcza.pl

bakahcza(małpa)balajcza.pl

+48 22 643 47 94 

 

Wywiad dla Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

 

W miesiącu marcu 2019 r. Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka skontaktował się z Dyrektor Zarządzającą BALAJCZA Linguistic Services, Timeą Balajcza, w celu przeprowadzenia z nią wywiadu na temat stosunków polsko-węgierskich, a w szczególności na temat tego, jak się mieszka Węgrom w Polsce. Węgrów mieszkających w Polsce nie jest wielu, a przynajmniej jeżeli porównamy ich ilość do liczebności Amerykanów, Francuzów albo Niemców. Timea Balajcza została wybrana jedną z bohaterek tego artykułu, ponieważ jest rodowitą Węgierką, mieszkającą w Polsce od ponad 20 lat i mówiącą biegle po polsku.

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, której celem jest przekazywanie tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej młodszym pokoleniom. Na początku 2018 Węgierskie Ministerstwo Zasobów Ludzkich utworzyło pierwszą tego typu instytucję w regionie Europy Środkowo Wschodniej – Fundację, której nadrzędnym celem jest wspieranie legendarnej już przyjaźni i współpracy między dwoma narodami. Patronem Instytutu jest prof. Wacław Felczak, historyk, znawca Europy Środkowej, badacz stosunków polsko-węgierskich, kurier karpacki z czasów II wojny światowej.

Do zadań Instytutu należą m.in.:

  1. analiza działań podejmowanych na rzecz współpracy polsko-węgierskiej
  2. opiniowanie kierunków i zasad współpracy między Instytutem a instytucją utworzoną przez stronę węgierską, której celem jest współpraca polsko-węgierska;
  3. poszukiwanie nowych form wsparcia organizacyjnego, koncepcyjnego i finansowego dla działalności Instytutu.

Pełny artykuł można znaleźć pod linkiem:

https://kurier.plus/node/523

*(na zdjęciu) Pani Timea Balajcza, Dyrektor Zarządzająca BALAJCZA Linguistic Services podczas wywiadu

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień
"to hold water"
 

Znaczenie polskie: być sensownym, dać się udowodnić (pozytywnie)

Znaczenie francuskie: tenir la route, être sensé

Przykład: "This theory was easy to abolish - the arguments simply didn't hold water."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Liechtenstein - raj dla przedsiębiorców?

 

Liechtenstein to małe górskie państwo w Europie Zachodniej, leżące pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Jego stolicą jest niewielkie miasto Vaduz, liczące zaledwie 5100 mieszkańców. Państwo to nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale za to należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen. Księstwo Liechtensteinu jest jednym z najmniejszych i posiadających najmniejszą populację, ale zarazem najbogatszych krajów świata (PKB per capita w 2015 wyniosło $168,15 tys).

Liechtenstein to żywy przykład wolności i dobrobytu. Charakter tego kraju determinuje Austriacka Szkoła Ekonomii, uznany i cieszący się długą tradycją nurt myśli ekonomicznej. W idei wolności, jaką promuje ta szkoła, ważne jest bardzo silne poczucie odpowiedzialności za siebie, ale też duch konkurencji, przedsiębiorczości i swobody. Kraj ten jest bardzo stabilny politycznie, prawo jest ściśle przestrzegane, a obywatele mają zaufanie do przedstawicieli państwa. Oznacza to też małą ilość ustaw i regulacji, niskie podatki -jedne z najniższych na świecie- co czyni każdy projekt łatwiejszym w realizacji. Kraj jest niezwykle uprzemysłowiony, w rolnictwie pracuje jedynie 0,8% mieszkańców, 60% w sektorze usługowym, zaś cała reszta w sektorze przemysłowym. Bezrobocie w tym kraju praktycznie nie występuje. Wg statystyk wynosi ono 2,5%; ale jest to głównie bezrobocie frykcyjne, związane ze zmianą miejsca zamieszkania, zmianą pracy itd.

Liechtenstein jest idealnym miejscem na założenie własnej firmy. Panujące tu prawo podatkowe jest typowe dla raju podatkowego, czyli miejsca, w którym przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego. Tak więc podatki, które zmuszony jest płacić przedsiębiorca, są bardzo niskie. Ponadto, tajemnica bankowa jest tu naprawdę tajemnicą. Inwestorzy przechowujący pieniądze w bankach w Liechtensteinie mogą liczyć na dyskrecję dotyczącą stanu ich portfeli.

Źródło: maciejziolkowski.natemat.pl; skadwziacpieniadze.pl

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-12-20 16:26:13

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH