Fanletter 11/2019

BALAJCZA Linguistic Services nagrodzona symbolicznym certyfikatem "Ambasadora CCIFP"

Fanletter 11/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcz.pl

+48 22 643 47 94 

 

BALAJCZA Linguistic Services nagrodzona symbolicznym certyfikatem "Ambasadora CCIFP"

 

We wtorek 16 kwietnia 2019 odbyło się Walne Zgromadzenie członków Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Spotkanie otworzył oficjalnym przemówieniem Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, który odniósł się do bliskich relacji biznesowych między Francją i Polską i do istotnej roli jaką odgrywa współpraca ekonomiczna wobec rozwoju gospodarczego całej Europy.

Następnie w obecności zgromadzonej kadry zarządzającej firm stowarzyszonych zaprezentowany został raport działalności CCIFP z 2018 roku oraz sprawozdanie finansowe.

Przedstawiono proponowane zmiany w statucie CCIFP, które zostały jednogłośnie przyjęte przez wszystkich obecnych i uprawionych do głosowania. Zaakceptowany został również budżet na kolejny rok.

W związku z uruchomionym w CCIFP programem Ambasador wyróżniona symbolicznym certyfikatem "Ambasadora CCIFP" została między innymi firma BALAJCZA Linguistic Services. Certyfikat został wręczony Pani Timei Balajczy, Dyrektor Zarządzającej BALAJCZA Linguistic Services przez Pana Jean-François Fallachera, CEO Orange Polska i Prezesa CCIFP.

*(na zdjęciu) Pan Jean-François Fallacher, CEO Orange Polska i Prezes CCIFP z Panią Timeą Balajczą, Dyrektor Zarządzającą BALAJCZA Linguistic Services

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień
"a backseat driver"
 

Znaczenie polskie: pasażer bez przerwy pouczający kierowcę samochodu

Znaczenie francuskie: conducteur du siège arrière

Przykład: "I hated travelling with my parents - my dad took it patiently but, to tell the truth, my mum was a terrible backseat driver."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Regionalizm w Hiszpanii

 

Hiszpania to jedno z największych państw europejskich, którego ludność oscyluje na poziomie 50 mln. Nie jest to jednak populacja jednorodna pod względem etnicznym. Strukturę etniczną Hiszpanii tworzą następujące narodowości: Kastylijczycy (tj. właściwi Hiszpanie), Katalończycy, Galicyjczycy oraz Baskowie. Katalończycy i Baskowie przejawiają dążenia separatystyczne, które silnie wpływają na całokształt kraju.

Baskowie to mieszkańcy Kraju Basków, wspólnoty autonomicznej położonej w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Są najstarszą grupą etniczną na Półwyspie Iberyjskim i posługują się odrębnym językiem - baskijskim. W 1959 roku radykalni nacjonaliści baskijscy założyli organizację "Ojczyzna Basków i Wolność"(bask. Euskadi Ta Askatasuna - ETA), której celem jest odzyskanie przez Basków niepodległości. Pierwszy atak terrorystyczny został przeprowadzony w 1961 roku poprzez wykolejenie pociągu. Pomimo iż za pierwszym bardzo uważano, aby nie było ofiar śmiertelnych, w późniejszych latach niestety ataki stawały się coraz brutalniejsze. W nadziei na opanowanie sytuacji w Kraju Basków i ograniczenie działalności ETA, rząd hiszpański zdecydował się przyznać Krajowi Basków autonomię nadaną przez konstytucję w 1978r. W 2011 ETA ogłosiła zakończenie ponad 40-letniej walki zbrojnej i wezwała rządy hiszpańskie i francuskie do bezpośredniego dialogu.

Nacjonalizm Katalończyków zaczął gwałtownie narastać po wojnie domowej z 1936r. Katalończycy opowiedzieli się po stronie Republiki, z tego też powodu po zwycięstwie generała Franco, postanowił on ukarać ich poprzez odebranie im autonomii. Wycofano język kataloński ze szkół, sądów i urzędów i ograniczono wolność kultury katalońskiej. Dopiero w 2006 roku rząd Hiszpanii na powrót nadał Katalonii autonomię, m. in. w zakresie podatków, spraw sądowych i polityki migracyjnej. W 2010 roku hiszpański Trybunał Konstytucyjny podważył istnienie narodu katalońskiego. Wywołało to liczne manifestacje w całym kraju. Katalonia to także najbogatszy region Hiszpanii i w konsekwencji podatnicy czują, iż tracą o wiele więcej niż dostają od rządu hiszpańskiego. Pobudki finansowe są więc dla nich równie ważne, co kulturowe.

Źródło: krzysztofwojczal.pl; polskieradio.pl

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka

Data publikacji: 2019-12-20 15:16:51

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH