Fanletter 12/2019

BALAJCZA Linguistic Services na Rendez-vous Biznesu CCIFP w siedzibie BNP Paribas

Fanletter 12/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcza.pl

+48 22 643 47 94 

 

BALAJCZA Linguistic Services na Rendez-vous Biznesu CCIFP w siedzibie BNP Paribas

 

W dniu 9 maja 2019 r. Przemysław Gdański, Prezes Banku BNP Paribas oraz Jean-Francois Fallacher, Prezes CCIFP  mieli przyjemność zaprosić członków Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej do siedziby Banku na kolejne spotkanie z cyklu Rendez-vous Biznesu.

Myśl przewodnia spotkania brzmiała: "Bank zielonych zmian – klimat, odpowiedzialność, współpraca".

Przebieg spotkania był następujący:

  • Powitanie – Przemek Gdański, Prezes Zarządu BNP Paribas Bank Polska  i Monika Constant, Dyrektor CCIFP
  • „Zmiany klimatyczne – nasza wspólna odpowiedzialność” – wystąpienie Kamila Wyszkowskiego, Dyrektora Generalnego UN Global Compact w Polsce
  • „Bank zielonych zmian – klimat, odpowiedzialność, współpraca” -  Jarosław Rot, Krzysztof Wojciechowski i Michał Siwek (BNP Paribas)

Comiesięczne spotkania z cyklu “Rendez-vous biznesu” odbywają się w pierwszy wtorek każdego miesiąca i przeznaczone są dla firm stowarzyszonych w Izbie i ich partnerów. Organizując je Francusko-Polska Izba Gospodarcza pragnie stworzyć dla członków platformę wymiany opinii na tematy ekonomiczne, społeczne i polityczne, oraz inspirować do działania i pokazywać nowe możliwości rozwoju.

Jako wieloletni członek Izby, firma BALAJCZA Linguistic Services była obecna na tym spotkaniu, reprezentowana przez Panią Timeę Balajczę, Dyrektor Zarządzającą BALAJCZA Linguistic Services. Dla Pani Timei najciekawszą częścią spotkania okazała się degustacja parzonych owadów i robaków.

*(na zdjęciu) specjalne menu serwowane podczas spotkania, składające się z parzonych owadów i robaków

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień
"to smell a rat"
 

Znaczenie polskie: podejrzewać, że coś jest źle, nie tak

Znaczenie francuskie: se dire qu’il y a anguille sous roche

Przykład: "Helen smelled a rat when her son started going out every evening so she followed him once and saw him buying drugs near a night club."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

“Zielone” państwa świata

 

Żyjemy w świecie, który zmaga się z licznymi globalnymi problemami, zagrażającymi życiu roślin, zwierząt i ludzi, takimi jak nieodwracalne zmiany klimatyczne, czyli np. globalne ocieplenie, powszechne susze i powodzie. XXI wiek często nazywany jest stuleciem ekologicznym, bowiem świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii zdecydowanie wzrosła w przeciągu ostatniej dekady. Jednak nie wszystkie kraje wzięły sobie do serca ostrzeżenia przed kataklizmami. Przeciwwagę dla nich stanowią jednak państwa jak kraje skandynawskie, Australia i Nowa Zelandia, które stale działają na rzecz ekologii.

Organizacja non-profit Notre Dame Global Adaptation (ND-GAIN) wydała raport, który uszeregował kraje w kolejności od najbardziej ekologicznych, do tych, które w przyszłości mają paść ofiarą swojej własnej ignorancji. Polska znalazła się wsród 30 najbardziej ekologicznych krajów. Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski wynika, że coraz częściej i chętniej dbamy o ekologię. Objawia się to głównie używaniem wielorazowych toreb, kupowaniem ekologicznych produktów, unikaniem jednorazowych i nietrwałych przedmiotów, używaniem energooszczędnych żarówek, a także segregacją śmieci. Jednakże Polska otrzymała również wiele krytyki w kwestii gospodarki wodnej, utylizowania biomasy oraz bazowania na paliwach kopalnych, które są główną przyczyną podnoszenia się średniej globalnej temperatury.

Przedstawicielka Greenpeace’u alarmuje, iż wiara w ominięcie skutków zmian klimatu ze względu na wysoką pozycję w rankingu jest mylna. Kraje nie są gospodarkami samowystarczalnymi, a zatem to, co się dzieje w innych krajach będzie także miało wpływ na nas samych. Na samym dole rankingu znajdują się głównie kraje afrykańskie. Choć podejmują one minimalne wysiłki w celu poprawy jakości wód, niestety w dalszym ciągu pozostają przemysłowymi bombami.

Źródło: newsweek.pl; ekobudowanie.pl

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl
Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-12-20 15:05:38

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH