Fanletter 19/2019

BALAJCZA na obchodach 15-lecia SPCC

Fanletter 19/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcza.pl

+48 22 643 47 94 

 

BALAJCZA na obchodach 15-lecia SPCC

 

18 września 2019 r. w Hotelu Radisson Collection Hotel w Warszawie, Skandynawska społeczność biznesowa skupiona wokół SPCC świętowała obchody 15. rocznicy powstania Izby.

Obchody otworzył Carsten Nilsen, Prezes SPCC, który powitał zebranych uczestników, członków Izby oraz gości honorowych. Główne przemówienie wygłosił Wojciech Hann, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dalszą częścią programu wydarzenia była dyskusja panelowa z udziałem największych skandynawskich inwestorów w Polsce. Uczestniczyli w niej: Carolina Garcia Gomez, CEO IKEA Retail Poland, Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska, Esa Tuomi, Head of Baltic Corporate Region w Nordea Bank, Tomasz Trela, Dyrektor Zarządzający MOWI Poland oraz Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Moderatorem panelu był Artur Tomaszewski, Prezes Zarządu DNB Bank Polska oraz Członek Zarządu SPCC. Wydarzenie zakończył występ artystyczny Doroty Miśkiewicz – artystki, śpiewaczki jazzowej i autorki piosenek.

Uroczystość była świetną okazją do przedstawienia kluczowych danych dotyczących zakresu inwestycji oraz skali współpracy gospodarczej między Polską i Skandynawią, a także do podsumowania obecności firm skandynawskich w Polsce. Podczas spotkania przedstawione zostały plany największych skandynawskich firm działających na terenie Polski. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez SPCC wśród managerów największych firm skandynawskich w Polsce 67 proc. z nich planuje dalej inwestować na polskim rynku. W ciągu kolejnych 5 lat inwestycje z udziałem kapitału skandynawskiego mogą osiągnąć wartość 2,8 mld euro. Więcej informacji uzyskać można dzięki broszurze „Skandynawski biznes w Polsce – wczoraj, dziś i jutro”, stworzonej wspólnie z DNB Bank Polska S.A. i pod honorowym patronatem ambasad krajów nordyckich w Polsce.

BALAJCZA Linguistic Services, jako wieloletni członek izby SPCC, była reprezentowana przez Roberta Głuszaka, Prezesa Zarządu, oraz Timeę Balajczę, Dyrektor Zarządzającą.

*(na zdjęciu) dyskusja panelowa z udziałem największych skandynawskich inwestorów w Polsce

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień
"to have mixed feelings"
 

Znaczenie polskie: mieć mieszane uczucia

Znaczenie francuskie: avoir des sentiments mitigés 

Przykład: "I have mixed feelings about Mark. I like him but I think he has some dark secrets."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Ciekawostki o Skandynawii

 

Linia brzegowa którego europejskiego półwyspu jest najmniej stabilna?

Do XVIII wieku w Szwecji panowało przekonanie, że poziom morza nieustannie opada. Z inicjatywy Andersa Celsiusa na wybrzeżu umieszczono szereg oznaczeń, by zweryfikować tę teorię. W roku 1765 wysnuto wniosek, iż nie jest to obniżanie poziomu morza, ale wynoszenie lądu – później wyjaśnione jako ruchy izostatyczne wywołane ustąpieniem lodowca.

Jak Finowie nazywają Morze Bałtyckie?

We wszystkich językach germańskich, oprócz angielskiego, Morze Bałtyckie nazywane jest „Morzem Wschodnim”. Dotyczy to Niemców (Ostsee), Holendrów (Oostzee) i wszystkich języków skandynawskich. Nazwa ta jest używana od czasów Wikingów i została przyjęta (poprzez szwedzki) do języka fińskiego, na przekór geografii (morze jest położone na zachód od Finlandii).

Co symbolizują Trzy Korony w herbie Szwecji?

Trzy Korony to godło heraldyczne, jeden z symboli narodowych Szwecji. Najbardziej prawdopodobną i obecnie oficjalną genezą pochodzenia Trzech Koron w heraldyce szwedzkiej było używanie przez króla Magnusa Erikssona potrójnego tytułu królewskiego jako króla Szwecji, Norwegii i Skanii.

Ziemia Królowej Maud to pierwsza odkryta część Antarktydy. Na czyją cześć została nazwana?

Ziemia Królowej Maud została odkryta w styczniu 1930 roku przez Hjalmara Riiser-Larsena i Finna Lützow-Holma, podczas ekspedycji okrętu Norvegia. Została nazwana na część norweskiej królowej Maud, żony panującego wówczas króla Haakona VII.

Którą dużą wyspę chciały kupić Stany Zjednoczone w roku 1946 za sto milionów dolarów?

8 kwietnia 1941 roku wojska USA zajęły Grenlandię, aby zablokować możliwą inwazję niemiecką. Po zakończeniu II wojny światowej doceniono strategiczną pozycję wyspy. Stany Zjednoczone zaoferowały za nią Danii kwotę 100 mln $, jednak Dania nie przystała na tę propozycję.

Na jakiej wysokości znajduje się najwyższy punkt Królestwa Danii?

Pole Gunnbjørn to najwyższe wzniesienie Grenlandii. Jest to nunatak, czyli skała przebijająca się przez lodowiec. Góra nosi nazwę na cześć Gunnbjorna Ulfssona, pierwszego Europejczyka, który dotarł do Grenlandii.

Źródło: pl.wikipedia.org; globalquiz.org

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-12-20 10:25:26

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH