Fanletter 23/2019

BALAJCZA na kolacji „Nobel Dinner”

Fanletter 23/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcza.pl

+48 22 643 47 94 

 

BALAJCZA na kolacji „Nobel Dinner”

 

W dniu 15 listopada 2019 r. członkowie szwedzkiej sekcji SPCC spotkali się podczas wyjątkowej kolacji Nobel Dinner.

Wieczór rozpoczął oficjalnie swoim przemówieniem Ambasador Szwecji, Pan Stefan Gullgren. Podczas kolacji swoją mowę pod tytułem: ,,The house is on fire – can fast fashion be green?’’ wygłosiła Pani Agnieszka Oleksyn-Wajda, Kierownik Akademii Biznesu i Prawa Mody Uczelni Łazarskiego. Kolejnym punktem programu był pokaz mody autorstwa Pani Violi Śpiechowicz, znanej projektantki mody.

Wieczór i kolacja „Nobel Dinner” to coroczne wydarzenie odbywające się po ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie. Podczas kolacji zawsze jest serwowane to samo menu, które jest pierwotnie przygotowywane dla gości zaproszonych na kolację po wręczeniu nagrody w Szwecji.

W tym roku wydarzenie po raz kolejny miało miejsce w Restauracji Amber Room w Warszawie. Po kolacji odbyła się impreza dyskotekowa trwająca do późnego wieczora.

W ramach wydarzenia firma BALAJCZA Linguistic Services, będąca wieloletnim członkiem szwedzkiej sekcji SPCC, była reprezentowana przez Pana Roberta Głuszaka, CEO firmy, oraz Panią Timeę Balajczę, Dyrektor zarządzającą.

*(na zdjęciach) restauracja Amber Room podczas kolacji „Nobel Dinner”

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień

"It's a must"

 

Znaczenie polskie: to konieczność (koniecznie trzeba zobaczyć, przeczytać, etc)

Znaczenie francuskie: c'est un must

Przykład: "This movie is a must! It's a breakthrough in Hollywood business."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Kilka ciekawych faktów o Szwecji

 

Szwecja, która dzisiaj kojarzy się z siecią sklepów Ikea, pełna jest rzeczy, które po przyjeździe do niej mogą nas zaskoczyć.

Szwecja ma króla

Szwecja jest monarchią parlamentarną. Oznacza to, że, podobnie jak Wielka Brytania, ma ona dwa organy wspólnie sprawujące władzę – króla i parlament. Obecnie królem jest Karol XVI Gustaw, a następczynią tronu jego córka, księżna Wiktoria Bernadotte.

Większość Szwedów zna język angielski

Większość, bo aż 89%! Nie jest to nic nowego, kiedy mówi się o młodym pokoleniu. Jednak gdy na ulicy w Sztokholmie spyta się dziewięćdziesięcioletniego Szweda o drogę w języku angielskim, z łatwością nawiąże on z nami konwersację. Z czego to wynika? Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest ogromne podobieństwo języków, co oczywiście ułatwia naukę.

Bzik na punkcie ekologii

I nie dotyczy to tylko przyrody. Przyjęło się mówić „być ekologicznym jak Szwed”. Skandynawowie kochają przyrodę, więc potrafią o nią dbać i równocześnie z niej korzystać. Poza tym bycie ekologicznym bardzo się opłaca. Ulice szwedzkich miast są wyjątkowo czyste, a gdy rzuci się papierek na ulicę, zawsze znajdzie się ktoś, kto zwróci Ci uwagę.

Cukierki tylko w soboty

Dzieciom w Szwecji słodycze daje się tylko w soboty. Skutkuje to oczywistym obniżeniem częstości występowania próchnicy u szwedzkich dzieci (i nie tylko dzieci). Mentalność dbania o środowisko i ludzkie zdrowie owocuje także rzadszymi wizytami u lekarza.

Alkohol jedynie wczesnym popołudniem

Napoje alkoholowe w Szwecji sprzedawane są w ściśle określonych godzinach. Mogą je sprzedawać sklepy, które mają do tego upoważnienie (tzw. Systembolaget). W tygodniu alkohol można kupować do godziny 18:00, a w weekendy do 13:00 (godziny zależą od różnych kwestii). Może go kupić osoba, która ukończyła 20 lat.

Surströmming

Szwedzkie smaki mają różne oblicza. Surströmming jest zakonserwowaną rybą, jednak o trochę innym charakterze, niż ta, którą znamy. Tzw. kiszony śledź jest potrawą tylko dla najtwardszych. To sfermentowane mięso bałtyckiego śledzia, które przechowuje się w solnej zalewie przez dwa miesiące, a następnie w puszkach przez pół roku. Jego zapach jest – delikatnie mówiąc – oszałamiający. Do tego stopnia, że niektóre linie lotnicze zabroniły przyjmowania go na pokład swoich samolotów.

Lustra w oknach 

Okna w Szwecji mają wiele ról. Ponieważ w porze jesienno-zimowej wcześniej robi się ciemno, oświetlone są różnego rodzaju lampkami i innymi przedmiotami, które przyozdabiają wnętrze. Ponieważ w Szwecji, jak we wielu zachodnich krajach, w złym guście jest zasłanianie okien, takie praktyki są na porządku dziennym. Po co jednak lusterka w oknach? Legendy mówią, że to stary obyczaj. Nie otwierając okna, żony mogły w ten sposób wypatrywać swoich mężów, marynarzy bądź rybaków, którzy po całym dniu wracali do domu.

Źródło: pl.wikipedia.org; misyjne.pl

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-12-19 13:14:59

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH