Fanletter 03/2019

Spotkanie Noworoczne Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej w Polsce

Fanletter 03/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcz.pl

+48 22 643 47 94 

 

Spotkanie Noworoczne Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej w Polsce

 

10 stycznia 2019 r. w domu handlowym Mysia 3 w Warszawie odbyło się Spotkanie Noworoczne dla firm zrzeszonych i przyjaciół Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej w Polsce.

Uroczystość rozpoczęła się od słowa powitalnego gościa honorowego, Ambasadora Jürga Burri oraz Prezesa Izby Marka Szymańskiego.

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy spotkania mieli możliwość dowiedzieć się o nowym połączeniu lotniczym Gdańsk – Zurych dzięki wystąpieniu Country Mangera Lufthansa Group, pana Franka Wagnera, a także usłyszeć od pana Marcina Piotrowskiego, Dyrektora Generalnego firmy Grupa CBP, o zaletach korzystania z platformy voyya.com, która umożliwia zarządzanie podróżami służbowymi przy 100% zwrocie VAT-u.

Tradycyjnie podczas Spotkania Noworocznego miało miejsce wręczenie dyplomów laureatom 5. edycji konkursu „Swissstandards.pl. Od teorii do praktyki”.

Następnie goście oddali się długim rozmowom przy lampce wina i przekąskach.

*(na zdjęciu) Pan Frank Wagner, Manager Lufthansa Group z Panią Timeą Balajczą, Dyrektorem Generalnym BALAJCZA Linguistic Services

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień

"to go"

 

Znaczenie polskie: na wynos

Znaczenie francuskie: à emporter

Przykład: "Can I have two small pizzas- to go, please?"

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Zagrożone języki

 

Dziś mówi się, że na świecie istnieje 6-7 tysięcy języków. Jednak około 2400 zagrożonych jest wyginięciem. Wśród nich te, którymi posługują się plemiona Indian ukrywających się w dżunglach, ale też te, które występują w Europie.

Języki pojawiają się i znikają. Mało kto zna dziś język akadyjski czy mówi w dialekcie babilońskim. Do katalogu zagrożonych języków, które mogą za jakiś czas zniknąć, należy język Krymczaków. Krymczacy to lud turecki wyznający judaizm, zamieszkujący Krym. Ich język jest mieszanką hebrajskiego i tatarskiego oraz zapisuje się go cyrylicą. Ostatnie badania przeprowadzone 2007 roku wykazały, iż jedynie 200 osób biegle posługuje się tym językiem. Innym przykładem jest język narodowy Irlandczyków – gaelicki. Dziś tym językiem posługuje się zaledwie 40 tysięcy osób, gdyż młodzi wolą mówić po angielsku. Mimo wszelkich prób rządu, mających na celu ożywić język gaelicki, mało kto jest zainteresowany jego uczeniem się i należy on dziś do języków zagrożonych wyginięciem.

Na całym świecie są dialekty czy gwary posiadające status języków zagrożonych. Zaobserwowano, że wyraźnym sygnałem zagrożenia dla danego języka jest sytuacja, kiedy rodzice przestają go używać w rozmowie z dziećmi. Naukowcy podają różne przyczyny wymierania języków. Jedną z nich jest zjawisko globalizacji – ludzie uważają, że mają większe szanse w życiu, jeżeli posługują się językami szeroko rozpowszechnionymi. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że coraz więcej ludności przenosi się ze wsi do dużych ośrodków miejskich. Decydująca jest tutaj motywacja i chęć przekazania danego języka następnym pokoleniom.

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego UNESCO ustanowiło na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku, na skutek walk o nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło 5 studentów.

Źródło: dw.com; natemat.pl

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcz(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-02-15 00:00:00

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH