Fanletter 01/2019

Dzień Świętej Łucji w Ambasadzie Szwecji w Warszawie

Fanletter 06/2019

www.balajcza.pl

balajcza(małpa)balajcza.pl

+48 22 643 47 94 

 

Dzień Świętej Łucji w Ambasadzie Szwecji w Warszawie

 

Santa Lucia, czyli dzień świętej Łucji, jest jedną z najważniejszych tradycji w Szwecji. W dniu 5 grudnia 2018 r., dzięki gościnności Ambasadora Szwecji – Stefana Gullgrena oraz przedstawicieli Sekcji Szwedzkiej Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, mogliśmy celebrować to wyjątkowe święto w Ambasadzie Szwecji w Warszawie.

Dzień świętej Łucji to święto światła obchodzone 13 grudnia na pamiątkę patronki Szwecji. Tego dnia odbywają się pochody dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną we wianek z płonącymi świecami. Kult św. Łucji wywodzi się z jej rodzinnych Włoch, który do Szwecji przybył z Niemiec.

Święta Łucja, nie chcąc porzucić swojej wiary, pozbawiła się oczu, stała się patronką dnia uchodzącego za najkrótszy dzień w roku. 13 grudnia wyznaczał też początek adwentu, w związku z którym jeszcze przed nastaniem świtu zasiadano po raz ostatni przed świętami Bożego Narodzenia przy suto zastawionym stole.

BALAJCZA Linguistic Services, jako członek Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, miała przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Po części uroczystej był czas na rozmowy i nawiązanie kontaktu z gośćmi, reprezentującymi firmy związane biznesowo ze Szwecją.

*(na zdjęciu) Pochód dziewczynek w białych strojach w dzień św. Łucji w Ambasadzie Szwecji w Warszawie w dniu 5 grudnia 2018 r.

 UCZ SIĘ JĘZYKÓW Z BALAJCZA
 
Angielski idiom na ten tydzień

"to be leery"

 

Znaczenie polskie: być nieufnym

Znaczenie francuskie: être méfiant

Przykład: "I would think if they see the connection they might be leery of taking our calls."

 CIEKAWOSTKI ZE ŚWIATA

Chiński Nowy Rok

 

Nowy Rok nie dla wszystkich kultur znaczy to samo i nie wszyscy obchodzą go w jednym czasie. Mało gdzie świętuje się Nowy Rok w wybitnie oryginalny sposób. Niemal wszędzie Sylwester to czas hucznych prywatek i specjalnych imprez, jednakże jest kilka miejsc, gdzie zmianę czasu celebruje się w niezwykle wyjątkowy sposób.

Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny, to najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, które nie odbywa się 1 stycznia, a między końcem stycznia i końcem lutego. To święto ruchome, związane z kalendarzem księżycowym, i najważniejsze w chińskiej tradycji.

Przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku. Chińczycy miesiąc wcześniej porządkują swoje domy w celu wygonienia złych duchów, a następnie spożywają tradycyjną zupę ryżową. Przygotowywane są dary dla boga kuchni, kupuje się prezenty dla bliskich, a także dekoruje się dom czerwonymi ozdobami. Kolor ten według wierzeń pomaga w zachowaniu dobrego zdrowia, a także w osiągnięciu sławy. Mówi się, że nie powinno się wkraczać w nowy rok, mając długi, niezałatwione sprawy czy konflikty, ponieważ wpłynie to negatywnie na nadchodzący rok. Pojawiają się liczne wizerunki orientalnych smoków, które symbolizują moc i siłę, przynoszące powodzenie oraz szczęście.

Najważniejszym dniem jest wieczór Nowego Roku. Chińczycy spędzają go w gronie rodzinnym i obdarowują się wtedy prezentami. Dopiero potem udają się na ulice, aby wspólnie świętować w towarzystwie muzyki oraz fajerwerków. Najważniejszym elementem obchodów tego dnia jest korowód osób niosących podobiznę smoka. Ten sposób świętowania połączony jest z historią o potworze zwanym „Nian” (年), co możemy przetłumaczyć na polskie słowo „Rok”. Zjawiał się on zawsze w Chiński Nowy Rok, aby straszyć ludzi, ranić zwierzęta, porywać dzieci i siać ogólny chaos. Ludzie odkryli, że „Rok” boi się czerwonego koloru, odgłosów petard i głośnych dźwięków. Obchody kończą się Świętem Latarni, kiedy to ulice przyozdabia się lampionami.

Źródło: dziennikzachodni.pl; pl.wikipedia.org

  ŚMIEJ SIĘ RAZEM Z BALAJCZA
BALAJCZA Linguistic Services
ul. Kotylion 2, 02-860 Warszawa
Tel.: +48 22 643 47 94
Fax: +48 22 643 47 93
E-mail: balajcza(małpa)balajcza.pl

Dbamy o Twoją prywatność. Klauzula informacyjna >>>
Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka.

Data publikacji: 2019-01-10 00:00:00

10 LAT

DOŚWIADCZENIA NA RYNKU

ponad 1500

DOŚWIADCZONYCH TŁUMACZY


1800

ZADOWOLONYCH
KLIENTÓW

ponad 2 500 000

PRZETŁUMACZONYCH SŁÓW ROCZNIE


ponad 10 000

OBSŁUŻONYCH UCZESTNIKÓW KONFERENCJI


210

TŁUMACZY NATIVE

300

TŁUMACZY PRZYSIĘGŁYCH

ponad 250

KOMBINACJI JĘZYKOWYCH